Субота, 17.04.2021, 18:03
Вітаю Вас Гість | RSS

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Гості сайту

Міфологія

Попередня сторінка

Давньоіндійська міфологія

В індуїстській міфології єкілька різних оповідей про створення світу. Індійська міфологія мала кілька систем, найдавніша з них — ведійська; потім її змінила індуїстська; пізніше на північному сході Індії з’явилося нове релігійне вчення — буддизм, що лягло в основу буддійської міфології. Індійський пантеон налічує 33 боги, але всього богів до 33 тисяч.

Брахма, Вішну і Шива — це три головні індійські боги. Вони створюють триєдність, мають три голови і три обличчя. Брахма — творець Всесвіту, Вішну — зберігає порядок і відновлює зруйноване. Він має чотири руки. Шива — руйнує все, що віджило свій вік. Це завжди спокійний, юний прекрасний бог.

Сарасваті — богиня знань, усіх мистецтв і наук, дружина Брахми. Вона — символ краси і гармонії.

Парваті (Калі) — дружина Шиви, богиня ночі, світу, матерії. Має чотири руки.

Лакшмі — богиня достатку, кохання і краси, дружина Вішну. Друге її ім’я Шрі. Вона може перевтілюватися у різні прекрасні образи.

Богам в індійській міфології протиставлені асури (демони).

Один із індійських міфів розповідає, що Всесвіт виник з тіла першої людини, Пуруші. Боги вирішили принести його в жертву і розтяли на частини. Вуста (губи) Пуруші були використані для створення жерців-брахманів, руки — воїнів-кшатріїв, стегна — землеробів-вайшів, ноги — рабів-шудр.

Не пропав дарма і мозок Пуруші, він став місяцем, а око — сонцем. Подих його став вітром, а рот — вогнем.

Довго після цього земля не знала, що таке смерть, бо люди жили вічно. Згодом їй стало тяжко, і вона попросила Брахму полегшити її долю. Спочатку Брахма палив усе живе вогнем, але за людей і звірів заступився Шива. Тоді Брахма подумав і вирішив діяти більш розбірливо. Із свого тіла він випустив жінку з вінком із лотосу на голові, одягнену в темно-червоне плаття.

— Смерте, іди до людей і звірів, іди до всього, що має життя. Тепер ти будеш у світі, щоб він не переповнювався.

Заплакала Смерть, бо надто сумна доля чекала на неї, але пішла й живе тепер серед людей.

 

ДАВНЬОІНДІЙСЬКИЙ МІФ ПРО СТВОРЕННЯ СВІТУ

Спочатку не було нічого: ні сонця, ні зірок, ні неба, на якому вони могли з'явитися. Не було і часу, бо нікому було відміряти його. Тільки води простира­лись безмежно. Вони виникли з пітьми сплячого мороку, самі собою, раніше за всіх інших творінь. У водах зародився вогонь. Великою силою цього вогню в них було народжене Золоте Яйце. Потім із Золотого Яйця виник Першопредок Брах­ма. З'явившись, він розбив Яйце навпіл. Верхня його половина стала небом, нижня землею, а поміж ними, щоб розділити їх, Брахма помістив повітря. І він утвердив землю серед вод, і створив країни світу, і поклав початок часу.

Але коли творець озирнувся навколо і побачив, що немає нікого, крім нього, в цій непроглядній пітьмі нового Всесвіту йому стало страшно і самотньо. З того часу страх обіймає кожного, хто залишається сам. Та він подумав: «Адже тут не­має нікого, крім мене. Кого ж мені боятися?». І страх його минув, тому що страх може бути від когось іншого. Але і радості не знав він, і тому той, хто перебуває на самотині, не знає радості.

Він замислився: «Як мені створити нащадків?» І силою своєї думки він по­родив шістьох синів, шістьох великих володарів, створінь, від яких пішли інші боги, а також люди, тварини, птахи, змії та демони. Численні нащадки Брахми населили землю, небо та підземні світи.

Найзнаменитішими з богів стали Індра — бог грози і грому, Варуна — бог океану, Вівасват — бог сонця, якого називають також Сур'я; але всіх перевер­шив могутністю молодший з народжених богів — Вішну, хранитель Всесвіту.

Коли Брахма завершив створення світу і від його синів пішли усі живі істо­ти, сам він, стомлений творінням, відправився відпочивати у тіні священного дерева шал малі, а всю владу над світом передав дітям — богам і асурам. Асури були старшими братами богів. Вони були могутні та мудрі і знали таємниці ча­клування, могли перевтілюватися у різні образи та ставати невидимими.

За допомогою чаклунства вони отримали незліченні скарби і сховали їх у пе­черах. Запишалися своєю могутністю асури, і щастя залишило їх і перейшло до богів. Тоді ж почалася велика битва між богами та асурами. Очолив небесне воїнство Індра бог-громовержець.

ДАВНЬОІНДІЙСЬКИЙ МІФ ПРО СТВОРЕННЯ ЛЮДЕЙ

Коли у матері богів Адіті народився восьмий син, вона назвала його Вівас­ват. Він не був схожий на інших богів, адже в нього не було ні рук, ні ніг, він був гладким з усіх боків, а його зріст дорівнював його товщині. Старші брати вирішили переробити його, відсікли все зайве, і так виник прабатько людей. Він став богом сонця, і як бог сонця він зветься Сур'я. Старші діти Вівасвата на­родилися смертними. Його син Яма був першою людиною на землі, що померла. Він відкрив смертним шлях у потойбічний світ. Милістю батька, бога Сур'ї та інших богів він став володарем царства мертвих і царем справедливості. В його царство тропою, прокладеною ним самим, йдуть із землі душі тих, хто помирає. Ману ж, брат Ями, єдиний із смертних, урятувався під час Великого потопу від нього і пішли усі люди.

Єгипетські міфи

Єгипетська цивілізація є однією з найстаріших у світі: вона почала розвиватися у долині річки Ніл приблизно у 3000 році до нашої доби, або 5000 років тому назад. Єгипетська держава проіснувала до 332 року до н. д., після чого була завойована Олександром Македонським. До цього часу в Єгипті змінилося 30 династій, які керували трьома царствами: Давнім, Середнім і Новим Єгиптом. Перша династія була заснована фараоном Менесом. Давнє царство характеризувалося розквітом торгівлі, ремесел і мистецтва, доказом чого є побудова Великих пірамід Гізи в 22,5 км на північ від Каїру. Давні єгиптяни винайшли календар, створили ієрогліфічну писемність, навчились виробляти папірус (папір з рослини із такою самою назвою).

Розташування Єгипту на берегах Нілу і південному березі Середземного моря допомогло єгиптянам добитися значних успіхів у будівництві кораблів і човнів. Найвідомішими пам’ятками культури Давнього Єгипту є піраміди, храм Абу-Симбел, вибитий у скелі, комплекс храмів і усипальниць у Фівах.

Єгиптяни створили міфологію, яка, на жаль, дійшла до нас не в повному обсязі і в більшості в переказах грецьких і римських авторів – Платона, Діодора, Плутарха, Апулея тощо. Частина міфів дійшла до нас з текстів, вирізьблених на стінах пірамід. Саме з цих записів вчені дізналися про численних богів, в існування яких вірили давні єгиптяни і яким поклонялись. З великої кількості богів ми оберемо для знайомства лише найголовніших і найвідоміших.

В пантеоні богів єгипетської міфології найголовнішими є наступні:

Нун – Хаос і Первинний океан.

Атум (сутність всього) – дух, який виник з глибин Нуна.

Ра- сонце, що створило світ і усе живе. Самого Ра народив Атум. Ра зображували у вигляді сокола, або людини з головою сокола.

Шу – бог повітря, якого створив Ра.

Тефнут (простір і вода) – Око сонячного Ра.

Геб (бог Землі) – син Шу і Тефнут.

Нут (богиня неба) – дружина Геба.

Апоп – величезний змій, довжиною 230 м, який уособлює морок, ніч, затемнення і зло, вічний ворог і супротивник Ра.

Осіріс – син Геба і Нут – бог родючості землі, від нього залежали води Нілу.

Ісіда – жінка Осіріса, пов’язана з весною і літом, богиня родючості, води, вітру і мореплавства.

«Як Тефнут покинула Єгипет»

Міф про Тефнут образно змальовує життя єгиптян. У країні часто траплялися посухи, а згубні піщані бурі з Сахари знищували врожай. Крім періодичних посух або повеней, існували інші небезпеки: хижі звірі, отруйні змії, кровожерливі алігатори позбавляли життя тих, хто працював на полях біля Нілу. Саме тому сили зла в єгипетській міфології мали вигляд людини з головою крокодила, гіпопотама або величезного змія.

У міфі бог Сонця Ра щодня випливає на човні Вічності і світить людям, але на нього нападає змій Апоп, щоб знищити світло. Ра і його помічники (теж боги) у що­денному двобої перемагають злого Апопа, але не можуть знищити його остаточно. Тому пряме значення цього міфу пояснює зміну дня і ночі, а переносне - розповідає про боротьбу добра зі злом як рушійну силу Всесвіту. Міф про Тефнут - образне уявлення про зміну пір року. Явища природи єгиптяни осмислили через міфологічні образи.

Ось ми і розкрили частинку таємних знань єгиптян.

Добро (сонячне світло) перемагає зло (тьму), завдяки цьому життя триває. Але для його існування потрібна і темрява, бо нестримне сонце може знищити усе живе, викликавши посуху. Хто, як не єгиптяни, жителі пустелі, знали, що сонячне тепло і вода - головні джерела життя на Землі, які мають існувати в гармонії, а день і ніч, зима і літо однаково важливі для живого світу, це частина світової гармонії.

Вони також передали нам свій заповіт, застерігаючи, що будь-які сварки, ненависть, заздрощі в родині чи між дер­жавами призводять до катастрофічних, наслідків. Відсутність миру і спокою несе зло, руйнацію, смерть, загибель.

Тестування

 1. Що таке міф?

А) стародавня розповідь про богів, героїв, надприродні явища, напівбогів;

Б) стародавня розповідь про історичне минуле наших предків;

В) стародавні оповіді про фантастичні явища.

 

 2. Що таке міфологія?

А) сукупність міфів певного народу, а також наука, що вивчає міфи;

Б) сукупність міфів певного народу;

В) наука, що вивчає міфи.

 

 3. За що був покараний Прометей Зевсом?

А) за те, що вкрав вогонь з Олімпу;

Б) за те, що не видав таємницю смерті Зевса;

В) за те, що не здійснив жертвоприношення богам.

 

 4. Хто прикував Прометея до скель Кавказу?

А) Гефест;

Б) Геракл;

В) Влада і Сила.

 

        5. Хто звільнив Прометея від кайданів?

А) Гефест;

Б) Зевс;

В) Геракл.

 

6. Що означає поняття «прометеїзм»

А) самовідданість, незгасне прагнення принести користь іншим;

Б) непокора, негативне ставлення до інших;

В) покірність, залежність від інших людей.

 

 7. Як звали богиню краси в грецькій міфології?

А) Афродіта;

Б) Афіна;

В) Гера.

 

8.Що в перекладі означає ім’я Геракл?

А) Уславлений Герою;

Б) мужній;

В) непокірний.

 

9. Скільки подвигів здійснив Геракл?

А) 12;

Б) 10;

В) 8.

 

10. Кому змушений був служити Геракл?

А) Єврисфею;

Б) царю Авгію;

В) амазонкам.

 

11. Який подвиг відсутній у подвигах Геракла?

А) Велетні царя Пріама;

Б) Авгієві стайні;

В) Стімфалійські птахи.

 

12.Ким був Дедал?

А) скульптором;

Б) художником;

В) архітектором.

 

13. Що трапилося з сином Дедала?

А) Ікар упав зі страшної висоти в море й загинув у його хвилях;

Б) Ікара згубив лютий змій;

В) Ікара поневолив грізний демон Віру.

 

14. Куди Дедал втік з Афін?

А) на острів Кріт;

Б) на острів Пелопонес;

В) на острів Самоа.

 

15. Чим був особливий Нарцис?

А) своєю вродою;

Б) своїм розумом;

В) своєю винахідливістю.

 

16. Як покарала богиня Афродіта Нарциса?

А) юнак так закохався в своє зображення, що помер з любові;

Б) юнака закували в кайдани і кинули до печери;

В) Афіна перетворила Нарциса на квітку лотос.

 

17. Чому Пігмаліон був самотнім?

А) бо гордував жінками;

Б) втратив сім’ю;

В) чекав на повернення своєї коханої Азіри.

 

18. В кого закохався Пігмаліон?

А) у статую вродливої жінки, що сам створив;

Б) у прекрасну Іо;

В) у доньку фінікійського царя Еола.

 

19. Чому загинула дружина Орфея Евридика?

А) вона наступила ногою на змію і юна німфа загинула від отруйного укусу;

Б) вона загинула від нападу чудовиськ;

В) її поглинула річка Стікс.

 

20. Які стихії за індійською міфологією з’явилися першими?

А) вода, а з неї – вогонь;

Б) земля, а з неї – небо;

В) земля, а з неї – повітря.

 

21. Хто такий Ра в єгипетській міфології?

А) бог сонця;

Б) бог вітру;

В) бог дощів;

 

22. Символом чого є Апоп у міфі « Ра та Апоп»?

А) символом зла та темряви;

Б) символом світла ;

В) символом добра .

 

23. Чому Тефнут покинула Єгипет?

А) вона посварилася з батьком;

Б) вона посварилася з братом Атоном;

В) батько її вигнав за непокору.

 

Пантеон слов'янських богів

Слов'яни вірили у багатьох богів. Сучасні вчені мають думку, що язичницькі боги, яких вважають виявом початкової міфології, насправді були уявленнями наших предків про Всесвіт. Першоджерелами Всесвіту вважали вогонь та воду. Більшість язичницьких богів слов'ян відомі з народної творчості: пісень, колядок.

Головні східнослов'янські боги:

 • Перун — згадується у текстах договорів з Візантією, де йде мова про клятву воїнів Русі іменами Перуна і Волоса. В перекладі означає блискавка, був богом князівської дружини, всі міфи про Перуна, що збереглися на Україні, змальовують його стрільцем.
 • Хорс — назва бога Сонця на Русі.
 • Дажбог — сонячний бог, покровитель Руської землі.
 • Стрибог — бог вітру.
 • Мокоша — ймовірно, богиня-мати, богиня землі, родючості і ткацтва.
 • Сімаргл — ймовірно, божественний вісник
 • Волос (Велес) — покровитель скотарства та поезії.
 • Сварог — за Іпатіївським літописом, бог-коваль, навчив людей шлюбу, хліборобства і подарував їм плуг.
 • Сварожич — бог вогню.
 • Рожаниці — богині долі.
 • Ярило — бог родючості і плодючості.

Історичність даних божеств поділяється не всіма вченими:

 • Лада — одна з найстародавніших язичницьких богинь, богиня гармонії в природі, любові в шлюбі, мати-годувальниця Миру. Лада — мати близнят Лелі — втіленої води, і Полеля — втіленого світла.
 • Леля — богиня любові.
 • Полель — бог подружнього життя.

Важливою пам'яткою є «Велесової книги» — літературної пам'ятки нібито дохристиянських часів, вік якої точно не встановлено. Вона стала відома суспільству при досить дивних обставинах, що дають підстави стверджувати що це підробка XVIII—XIX ст. Якщо ж це дійсно історична пам'ятка, то її значення неможливо переоцінити. Вона проливає світло на певні сторони вірувань і життя східних слов'ян. В ній приводяться назви багатьох богів, а також повідомляється як велика таємниця, що насправді всі ці боги — це одне, стверджуючи таким чином ідею єдинобожжя в досить незвичному вигляді.

Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Квітень 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 243

Заставська Ганна Володимирівна
uCoz
счетчик посещений