Субота, 17.04.2021, 17:05
Вітаю Вас Гість | RSS

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Гості сайту

Каталог статей

Головна » Статті » Читайлик

Читати далі

 

Микола Васильович Гоголь «Ніч перед Різдвом» (читати)

«Ніч перед Різдвом» (рос,. «Ночь перед Рожде­ством») — повість, написана письменником Миколою Васильови­чем Гоголем, яка є складовою циклу «Вечори на хуторі поблизу Диканьки».

Час написання «Ночі перед Різдвом» різні дослідники визна­чають по-різному — хоча і в загальних межах періоду з 1830 року до зими 1831—1832 років.

Уперше повість опублікована у виданні «Вечера на хуторе близ Диканьки. Повести, изданные Пасичником Рудым Паньком. Вто­рая книжка. Санкт-Петербург. Печатано в типографии А. Плюшара. 1832 (цензурное разрешение — 31 января 1832 г.)».

 Існує декілька постановок та екранізацій повісті, зокрема:

 • «Черевички» — коміко-фантастична опера Петра Чайковського;
 • «Ніч перед Різдвом» — опера, написана 1895 року Миколою Римським-Корсаковим;
 • «Ніч перед Різдвом» — німий художній фільм 1913 року режи­сера Владислава Старевича;
 • «Ніч перед Різдвом» — радянський повнометражний фільм у стилі традиційної анімації, який був створений 1951 року на московській студії «Союзмультфільм» сестрами Валентиною та Зінаїдою Брумберг;
 • «Ніч перед Різдвом» — балет Євгена Станковича, написаний 1992 року.

Збірка «Вечори на хуторі біля Диканьки», як бачимо, складається з двох частин. У неї входить 8 оповідань.

1 частина

«Сорочинський ярмарок»

«Вечір проти Івана Купала»

«Майська ніч, або утоплена»

«Втрачена грамота»

2 Частина

«Ніч перед Різдвом»

«Страшна помста»

«Іван Федорович Шпонка та його тітонька»

«Зачароване місце»

М.В.Гоголь своїми «Вечорами…» відкрив новий, яскравий світ. Письменник майстерно змалював українську природу, живі колоритні образи національного характеру, українську культуру, народний побут.

Історія створення книги.

Довго збирав Гоголь матеріал для своєї книги «Вечори на хуторі біля Диканьки». У останніх класах гімназії завів «Книгу всякої всячини, або Підручну енциклопедію, куди записував українські народні пісні, вирази, прислів’я, приказки. Потім він надіслав листа до матері у Василівку, до сестри, просив їх описати життя українських селян. Щоб вони розповіли про одяг сільського дячка, про русалок, домовиків, про те як відзначали в селі Різдвяні свята, свято Івана Купала.

        Коли вже Гоголь жив у Петербурзі, він відчув тут атмосферу глибокої цікавості до української культури. «Здесь так занимает всех всё малороссийское…» Так виник задум створити книгу про Україну. Підтримав його О. Пушкін.

Характеристика головних героїв повісті

 Оксана.

 «Дивовижна дівка!» - із захватом говорить про Оксану коваль Вакула - головний герой повісті. Перша красуня на селі, «як у всьому майже світі, і по ту сторону Диканьки, і по цю сторону Диканьки », Оксана була дівчиною марнолюбної й примхливої.

Юрбами переслідували її парубки, однак помалу, не дочекавшись взаємності, втрачали терпіння. Лише молодий і гарний коваль «був упертий і не залишив свого залицяння», тому що любив своє «серденько» найбільше в житті.

Розпещена загальною увагою «дивовижна, ненаглядна Оксана» лише посміювалася й «знущалася» над серцевими мученнями закоханого Вакули. Вона любила ігри й пісні, жарти й веселощі в гучній компанії дівчат й парубків і зовсім не була настроєна на нудні розмови з ковалем, у якого «руки жорсткіше заліза», і який «сам пахне димом».

Звичайно, і гордій, незалежній Оксані хотілося любові,  як і будь-якій дівчині в сімнадцять років.

Однак і любов вона сприймає егоистично, не бажає нічого віддавати, а лише приймати подарунки: «Добре тобі, Одарка, у тебе є така людина, що все тобі купує, а мені  й нема кому дістати такі славні черевики».

Однак жарти жартами, а всім відомо, що примхи - це споконвічна жіноча хитрість. Хто довше їх витерпить, хто доведе, що він найкращий, найдужчий, самий терплячий й мужній, тобто самий гідний любові чорнобривої й чорноокої красуні?

Саме ковалю Вакулі вдалось  здобути перемогу над мінливим серцем вітряної дочки козака Чуба.

 Вакула

Вакула — гарний український парубок, сором'язливий і добрий.

Автор зобразив його спритною, веселою, сильною й сміливою людиною, що вміє вірно любити й завзято відстоювати своє щастя. Особливо вражає й захоплює його вчинок, який Вакула зробив заради коханої  Оксани –в одну ніч верхи на чорті робить казкову подорож у далекий і загадковий Петербург і привозить своїй коханій  царицині черевички. У цьому епізоді дуже

яскраво виразилася його готовність пожертвувати чим завгодно  заради кохання.

Самовідданість, сміливість Вакули, його безмежна любов і відданість були винагородженні  – Оксана полюбила його, причому ще до того, коли він приніс їй черевички. Дійсно, таку людину просто не можна не любити.

Фантастичні  герої повісті «Ніч перед Різдвом»

 Фантастика (з грецької «здібність уявляти» )- світ химерних уявлень та образів письменника , який базується на основі раніше засвоєних фактів із реального життя.

Елементи фантастики найчастіше використовуються  в казках, легендах, переказах

 Відьма — давня назва злих чаклунок. Походить від стародавнього слова "відати", тобто знати. Відьми, за народними повір'ями, спроможні літати у повітрі на мітлі, у ступі. Відьом уявляють у вигляді старих баб з розтріпаним сивим волоссям, кістлявими руками. Вирушають вони на свої темні справи вночі і через піч або камін потрапляють в оселі добрих людей. Вмираючи, вони мучаться, бо мають передати комунебудь свою науку.

Чорта в народі називали бісом. Біс — за народною уявою — маленький, чорненький, з довгим хвостом, копитами та ріжками і обов'язково кульгавий.

 Ноги він поламав ще до створення світу, коли за гріхи він і вся нечисть були скинуті з неба на землю. Сорок днів і ночей летіли вони до землі, і де хто впав, там і оселився. Чорти люблять ходити один до одного в гості, галасливо справляють весілля. Вони здатні наслати негоду, хуртовину, можуть "закружляти", "водити", "збити зі шляху" добрих людей.

 Образ Солохи   

  Ми знайомимося із Солохою на початку повісті, коли вона літає на мітлі і збирає зорі. За зовнішніми ознаками вона не схожа на відьму. Жінка 40 років «Ні гарна не погана з себе». Мати коваля Вакули. Але вона літає на мітлі, про неї ходять  недобрі плітки. Баби говорять: що бачили у неї із заду  хвіст, що чорною кішкою перебігала дорогу, що перетворюється  в свиню, співає півнем, що з розпущеною косою, в самій сорочці, доїть корів.

       Як людина вона мала  корисні наміри, хотіла  вийти заміж за багатого Чуба і прибрати до  рук  його багатство. Сварила Вакулу з Чубом, щоб Вакула не одружився з Оксаною, і не прибрав до рук майно Чуба.

 Образ Чорта.

Опис гоголівського чорта збігається з описом чорта з легенди, та кінофільму:

вузенька мордочка, закінчувалась, як і в наших свиней круглим п’ятачком, гострий та довгий  хвіст, тонкі ноги, козляча борідка, чорний колір тіла. Йому останню ніч залишилося вештатися по білому світу та підюжувати на гріхи добрих людей. Завтра ж, тільки вдарять перші дзвони,  побіжить він, підібгавши хвоста, до своєї барлоги.

Як людина він залицяється до Солохи, мстить Вакулі за малюнок, який той написав у церкві на стіні. «Петро в день Страшного суду виганяє чорта з пекла».

Образ Пацюка.

        Посередником між нечистою силою і людьми є Пацюк. Він  за уявленням селян,  «немного сродни чёрту» але свою магію спрямовує  на лікування людей, шептанням знімав недуги, або якщо хто вдавився кісткою, то так бив у спину, що кістка проходила куди слід. Був колись запорожцем, але чи його прогнали, чи він сам утік, цього ніхто не знав. Жив як справжній запорожець: нічого не робив, спав три чверті дня, їв за шістьох. Низенький, широкий, в таких широких шароварах, що хоч , як би він ступав, ніг зовсім не було видно. Здавалося, начебто діжка іде сама собою. Останнім часом його рідко бачили де - небудь. Пролазити в двері йому з кожним роком ставало все тяжче. Він був ледачіший за Чуба,(говорив Вакула), їв  вареники, навіть не підіймаючи рук. Вони самі потрапляють йому до рота.

Головний герой

Другорядні герої

Вакула

Оксана, Солоха, чорт, голова, дяк, Чуб, Пацюк

Реальні герої

Фантастичні герої

Напівфантастичні

герої

Вакула, Оксана, голо­ва, дяк,Чуб

Чорт, відьма

Солоха, Пацюк

Українські народні традиції та звичаї й об­ряди, які зображує у творі письменник (або згадує про них):

 • Народні гуляння на свята.
 • Колядування, щедрування.
 • Гурти дівчат і гурти парубків.
 • Віра в нечисту силу й у те, що людина може з нею справи­тися.
 • Прибирання Перед святами.
 • Самостійний вибір молодими своєї пари (на відміну від інших, коли пара для сина чи дочки обирається батьками, сватами та     ін.).
 • Усі носять український національний одяг, люблять прикра­шати навіть звичайні побутові речі, наприклад, їдять із розма­льованого посуду.

Літературний диктант «Хто найуважніший?»

 1. Хто в повісті називав себе «дворянином»? (Козаки)
 2.  Що мали на увазі дворяни під висловом «заходити по дорозі» (Навідатись до Солохи)
 3.  Яку річ Вакула пообіцяв Оксані? (Окрім черевичків, віддати замовлену нею скриню)
 4.  За якими фактами саме Вакула протиставляється чортові? (Він був богобоязним, на церковній стіні намалював картину із святим Петром, що на день Страшного суду виганяє з пекла злого духа; він не піддався спробі чорта спокусити його грішми.)
 5. Хто серед чортів вважався найкмітливішим? (Кульгавий чорт)
 6.  Як доброзичливо називає Гоголь чорта, щоб надати йому при­родності? (Твариною)
 7. Яку обрядову пісню «переплутав» хтось із міщан? (Колядку зі щедрівкою)
 8.  Хто розмальовував посуд, намалював картину в церкві? (Ко­валь Вакула)

На Урок 

                Тестування

 1. Оксана — це дочка:

а) Чуба;                      б) Солохи;

в) Свербигуза;             г) дяка.

 1. Вакула був сином:

а) Переперчихи;          б) Солохи;

в) дяка;                      г) Чуба.

 1. Яка пригода сталася на небі, що налякала козака Чуба та й кума?

а)   Сталося затемнення сонця;

б)   ніч ніяк не наставала;

в)   чорт украв місяця;

г)   серед зими вдарив грім та блиснула блискавка.

 1. Оксана не приймала залицянь Вакули, тому що:

а)   вважала його бідним;

б)   вважала собі нерівнею, адже вона — дочка голови;

в)   вважала, що він грубий;

г)   чекала на заморського принца.

 1. Мішки, які були в його хаті, Вакула:

а) поніс у кузню;                   б) викинув до ополонки;

в) віддав колядникам;             г) викинув на смітник.

 1. Оксана пообіцяла Вакулі вийти за нього заміж, якщо він:

а)   добуде для неї царську шубу;

б)   заробить повну скриню грошей;

в)   принесе царські черевички;

г)   піймає за хвоста самого чорта.

 1. Зрозумівши, що дівчина глузує над ним, Вакула вирішив:

а)   кинутися в ополонку;

б)   піти світ за очі;

в)   спуститися під землю й розігнати всіх чортів;

г)   піти на заробітки в далекі краї.

 1. У селі новина про коваля:

а)   викликала бурю протесту;

б)   обросла плітками на вигадками;

в)   примусила засудити вчинок дівчини;

г)   порадувала всіх парубків, закоханих в Оксану.

 1. Коваль вирішив спробувати щастя й звернутися до:

а)   козака Чуба;                    б) козака Свербигуза;

в)   Пузатого Пацюка;           г) матері-чарівниці.

 1. Чорт, домовляючись із Вакулою, хотів:

а)  посміятися над парубком;

б) зробити коваля своїм прислужником;

в) дуже розбагатіти;

г)  заволодіти Оксаною.

 1. У палац до цариці Вакула пройшов разом із:

а)  придворними;

б) запорожцями;

в)  простими селянами;

г)  іноземними послами.

 1. Оксана дала згоду Вакулі на одруження з ним, говорячи, щ0 вона:

а)  задоволена його подарунком;

б)  вдячна цариці за її приязне ставлення до простих людей;

в) полюбила його й без черевичків;

г)  робить це із жалощів.

                 Тестування

1.Скільки гостей Солоха заховала в мішок?

а) 3;

б) 2;

в) 4);

2. Хто виніс мішки з хати Солохи?

а) чорт;

б) коваль Вакула;

в) дяк.

3. Що просила Оксана у Вакули, щоб погодитися вийти за нього заміж?

а) валянки, як у Солохи;

б) черевички, як у цариці;

в) плаття, як у цариці.

4.Що зробив Вакула з горя?

а) втопився;

б) повісився;

в) відправився за черевичками.

5. З ким Вакула пішов до цариці?

а) з купцями;

б) з запорожцями;

в) сам.

6. Чим закінчилася повість?

а) Вакулі не дали черевичок;

б)Вакулі дали черевички, але Оксана не прийняла їх, а сказала:

 « Я і без черевичків…»

в) Вакулі дали черевички, Оксана прийняла їх і сказала « дякую, але заміж за тебе я не вийду»

7. У якому жанрі написаний твір?

а)Фантастика;

б) містика;

в) казка.

8.Перед якими святами відбуваються події?.

а) перед Новим роком;

б) перед Різдвом;

в) перед Миколаєм.

9.Кому із героїв галушки самі летять до рота?

а) Пацюку;

б) голові;

в) дякові.

10. Як називається місце, де відбуваються неймовірні події?

а) Диканька;

б) Полтава;

в) Петербург.

11.Вакула заволодів чорта:

а) силою;

б) хрестом;

в) хитрістю.

                 Тестування

1.Відьма збирала зірки:

а) в кишеню;

б) в рукав;

в) в мішок.

2.Чорт заховав місяць:

а)в кишеню;

б) в рукав;

в) в мішок.

3.Чорт не любив коваля Вакулу:

а) тому, що він був сином відьми;

б) тому, що він був його суперником;

в) тому, що він намалював його на картині в церкві.

4.Чуб у різдвяну ніч направився в гості:

а) до Солохи;

б) до дяка;

в) до голови.

5. Місяць знову показався на небі, тому що:

а) чорт змилостивився над людьми і відпустив його;

б) чорт ненароком зачепив у пічці ладунку, в яку заховав місяць;

в) Солоха відібрала у чорта місяць і відпустила його.

6. Цей твір це :

а) оповідання;

б) повість;

в) поема.

7. Художній світ цього твору:

а) реальний;

б) казковий;

в) вміщує в собі реальність і казковість.

8.Дяк прийшов в гості до Солохи:

а) тому, що до нього ніхто не прийшов;

б)він втік від гостей;

в) він переплутав хати.

9. На прохання Оксани дістати черевички цариці Вакула:

а) пішов топитися;

б) розсміявся;

в) помчав у столицю.

10.Вакула пішов до Пацюка, тому що:

а) він вмів чаклувати;

б) ходили слухи, що він знахар;

в) був найрозумнішим.

11. Чорта з мішка визволив:

а) Пацюк;

б) Вакула;

в) він сам вискочив.

Категорія: Читайлик | Додав: Anet2111 (11.11.2016)
Переглядів: 4676 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Имя *:
Код *:
Вхід на сайт
Пошук
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 243

Заставська Ганна Володимирівна
uCoz
счетчик посещений