Середа, 21.04.2021, 19:43
Вітаю Вас Гість | RSS

Статистика

Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0
Гості сайту

Каталог статей

Головна » Статті » Читайлик

Читати далі

Роальд Дал (1916-1990)

1. Ім'я та прізвище: Роальд Дал (1916—1990) — валійський (англійський) письменник.

2. Дата і місце народження: 13 вересня 1916 року, Кардифф, Південний Уельс, Великобританія.

3. Родина: батьки були норвезькими емігрантами; коли Роальду виповнилося 4 роки, померли його старша сестра та батько Геральд Дал. Вдова Софія Магдалена залишилася з шістьма дітьми.

4. Освіта: навчався в пансіоні для хлопчиків (коледж у Рептоні, Дербі). У школі булі відзначені його успіхи в спорті та разом з тим вказано на повну відсутність літературних здібностей. Вищу освіту вирішив не здобувати.

5. Професія: з 1933 року працював у нафтовій компанії «Шелл». У 20-річному віці поїхав до Танзанії. Під час Другої світової війни був льотчиком-винищувачем у Найробі (Кенія). Професійний англійський розвідник у США.

6. Захоплення: книги, колекціонував картини, фотосправа.

Найважливіші факти біографії: після війни цілком присвятив себе творчості, багато писав для дорослих. У 1983 році нагороджений премією Word Fantasy Award» за заслуги в цьому жанрі.

7. Найвідоміші твори для дітей: Всього написано 17 книг для дітей. Перший твір був написаний для дітей - це повість «Гремліни», «Джеймс і гігантський персик», «Чарлі і шоколадна фабрика», «Матильда», «Фантастичний містер Фокс», «ВДВ, або Великий Добрий Велетень» та інші (писав для власних дітей і не збирався спочатку їх публікувати), автобіографічні повісті «Хлопчик» та «Польоти поодинці»

8. Дата смерті: 23 листопада 1990 року.

9. Примітка. До списку «200 кращих книг за версією ВВС» увійшло 9 книг Роальда Дала.

 

 

«Чарлі і шоколадна фабрика»

смотреть

читати

Робота над книгою «Чарлі й шоколадна фабрика» тривала упродовж 1961-1962 років. Це був нелегкий період у житті письменника (тяжко захворів син, а через рік помирає донька). Щоб підтримати своїх дітей (всього їх було п’ятеро), Дал почав вигадува­ти для них казки. «Звісно, я розповідав їм різні історії щовечора,— згадує письменник.— Деякі з них були жахливі. Але раз чи два діти говорили: “А можна дізнатися продовження історії, яку ти розпові­дав останній раз?” Так я почав писати “Джеймса...”. Це так сподо­балося мені, що, не зупиняючись, я перейшов просто до “Чарлі...”».

За словами Дала, казку засновано на дитячих вра­женнях автора. Під час навчання в школі-інтернаті «Рептоне» він та інші хлопчики отримували цікаві подарунки. «Час від часу кожен хлопчик нашої школи отримував просту сіру картонну коробку,— пише Дал в автобіографічній повісті “Хлопчик”.— Хочете вірте, хочете ні, це був подарунок від великої шоколадної фабрики “Кедбері”». «...Я не сумніваюся, що пізніше, тридцять п’ять років тому, коли я роздумував над сюжетом моєї другої книги для дітей, я згадав ті маленькі картонні коробки та шоколадки-новинки всередині них і почав писати книгу під назвою “Чарлі й шоколадна фабрика”».

1971 року на екрани вийшов фільм «Віллі Вонка і шоколадна фабрика», знятий режисером Мелом Стюар­том. Але фільм не сподобався самому авторові, адже багато уваги приділялося Вонку, хоча Дал говорив, що книга про Чарлі. Удруге книгу екранізував 2005 року режисер Тім Бертон (із Джонні Деп­пом у ролі Вонки). Крім кіноверсій, існує низка мюзиклів, ін­сценізацій та аудіокниг. А також сюжети твору використовують у мультсеріалах, іграх, атракціонах.

Цікавою сторінкою в творчості письменника були й інші кіно­сценарії. Два фільми про знаменитого агента 007 (You Only Live Twice та Chitty Chitty Bang Bang) було створено за активної участі Дала. Життя письменника досить тісно було пов’язано з кінема­тографом. Співпрацюючи з Волтом Діснеєм на зорі свого творчого шляху, Роальд Дал створив «Гремлінів», що міцно прижилися на олімпі казкових персонажів.

Сlasstime: Роальд Дал «Чарлі і шоколадна фабрика»

НаУрок

Роальд Дал "Чарлі і шоколадна фабрика"

Сучасна література. У колі добрих друзів. Р. Дал "Чарлі і шоколадна фабрика"

Тести за повістю "Чарлі і шоколадна фабрика"

Елементи сюжету

1) Експозиція — Життя і мрії родини Бакетів.

2) Зав'язка — Щасливий квиток Чарлі.

3) Розвиток дії — Пригоди у чарівному світі шоколаду.

4) Кульмінація — Чарлі залишився один з п'ятьох.

5) Розв'язка — Віллі Вонка забирає усіх!

Літературний диктант

 1. Найбільша мрія Чарлі? (побувати на фабриці містера Вонки і дізнатися, що там усередині)
 2. Хто першим знайшов золотий квиток? (Август Глуп)
 3. Який рекорд встановила Віолетта Бьюргард? (жувала жуйку 3 місяці безперервно)
 4. Скільки дітей і дорослих відвідало фабрику Віллі Вонки? (5 дітей і 9 дорослих)
 5. Хто працював на цій загадковій фабриці? (умпа-лумпи)
 6. Чим закінчилася екскурсія фабрикою для Веруки Солт? (вона з батьками опинилася у смітнику)

7. З чого була зроблена улюблена яхта Віллі Вонки? (з льодяників)
8. Які незвичайні властивості мала нова жуйка Вонки? (це був обід з трьох страв)
9. Яких вітамінів не було у супервітамінізованому шоколаді Віллі Вонки? (Т і Р)
10. Чим був незвичайний ліфт, що пересувався шоколадною фабрикою? (він рухався у будь-якому напрямку, куди захочеш)
11. Що отримав Чарлі у подарунок від містера Вонки? (шоколадну фабрику)
12. Про що кожного разу співали умпа-лумпи? (про дитячі вади, що призводять до біди)

Тестування

1. Творчість Роальда Дала належить…
А) англійській літературі
Б) французькій літературі
В) шведській літературі


2. Який твір НЕ належить Роальду Далу?
А) «Пеппі Довгапанчоха»
Б) «Чарлі і шоколадна фабрика»
В) «Гремліни»


3. До якого жанру належить твір Роальда Дала «Чарлі і шоколадна фабрика»?
А) казка
Б) казкова повість
В) фантастичне оповідання


4. Якого героя не було у творі?
А) Майк Тіві
Б) Верука Солт
В) Геккельберрі Фінн


5. Персонаж із яскравими індивідуальними рисами, рушій сюжету, центр твору – це ...
А) герой художнього твору
Б) дійова особа твору
В) оповідач у художньому творі

6. За що Віллі Вонка подарував Чарлі свою шоколадну фабрику?
А) Чарлі – розумний і добрий хлопчик
Б) Чарлі дуже любив шоколад
В) Чарлі – єдиний, хто залишився в кінці екскурсії

Літературна гра «Найкращий знавець твору» 

З якою подією  повязана цитата з твору:

 • «Кілька днів він не смів до неї навіть торкатися - тільки дивився. Коли ж урешті не витримував, то віддирав з куточка малюсінький шматочок, а тоді відкушував звідти манюсіньку крихточку – аби тільки відчути цей чудесний солодкий смак…» (Чарлі отримував на день народження маленьку плиточку шоколаду)
 • «Якось рано –вранці з високих фабричних димарів засоталися тоненькі смужечки білого диму! Мешканці міста зупинялися і дивилися на них. «Що це таке? – гукали вони. – Там хтось розпалив вогонь!..» (містер Вонка знову відкрив фабрику)
 • «Ви тільки уявіть, що тепер буде! Цілісінький світ почне шукати Золоті квитки! Усі купуватимуть батончики «Вонка», сподіваючись знайти там квиточок! Він продасть шоколадок більше, ніж будь – коли! Яка ж то буде радість знайти квиток!» ( Віллі Вонка прислав у газету оголошення про те, що пятьом дітям буде дозволено відвідати фабрику, щасливцями стануть власники золотих квитків)
 • «Але дорослі знали ще одну штуку, а саме: надія, хоч і малесенька, та  все ж була. Вона просто мусила бути. Цей батончик мав такі самі шанси мати в собі Золотий квиток, як і будь – яка інша цукерка» (Чарлі подарували на день народження шоколадку, і всі рідні надіялися, що хлопчику пощастить отримати Золотий квиток)
 • «Уранці щасливого дня яскраво сяяло сонечко, однак земля й досі була вкрита снігом і стояв лютий холод… Перед брамою  фабрики «Вонка» зібрався величезний натовп… Юрба галасувала і штовхалася, а поліцаї, зчепивши руки, намагалися відтиснути її від брами.» (Власники Золотих квитків прийшли до фабрики Вонкі  на екскурсію, також зібралися люди, які хотіли побачити цих щасливців)
 • «Чарлі Бакет опинився в довжелезному коридорі, що безкінечно тягнувся хтозна – куди. Коридор був такий широкий, що легко проїхав би автомобіль. Стіни були блідо – рожеві, а освітлення – мяке й затишне…» ( Чарлі увійшов на фабрику Вонкі)
 • «Нещасного хлопчиська   затягувало далі й далі – до отвору однієї  з тих велетенських труб, що звисали в річку. Врешті він геть зник з очей, його протягло    під  поверхнею й потужно засмоктало в трубу. Усі на березі річки затамували дух, видивляючись, де він вигулькне.»

(Августус Глуп не послухався Віллі Вонку і почав їсти шоколад прямо із шоколадної річки).

 • «Розумієш, люба дитино, я вирішив усе це тобі подарувати. Як тільки підростеш і зможеш нею управляти, фабрика стане твоєю» (Віллі Вонка вирішив подарувати фабрику Чарлі Бакету)

Літературна гра «Упізнай героя» 

 • «Усі старенькі мали за девяносто років. Були вони зморщені, мов сухі сливи, й худі, мов кістяки» (мова йде про дідусів та бабусь Чарлі)
 • «Але він виробляє не тільки шоколадні цукерки. Де там! Він має про запас деякі просто фантастичні винаходи…» (Віллі Вонка)
 • «Він міг відчути запах шоколаду єдиний раз на рік, на свій день народження. Уся родина заощаджувала для цього гроші, і коли наставав знаменний день, ( йому) з самісінького ранку дарували невеличку шоколадну плиточку» (Чарлі Бакет)
 • «На знімку був дев’ятирічний хлопець, такий тілистий, ніби його надули велетенською помпою. З усього його тіла випиналися здоровенні обвислі складки жиру, а лице нагадувало потворну грудку тіста з маленькими смородинками очей, що зажерливо поглядали на світ» (Августус Глуп)
 • « А знаменитість стояла у кріслі у вітальні, шалено махаючи рукою з Золотим квитком, наче зупиняла таксі. Щось усім говорила дуже швидко і дуже голосно, та нелегко було зрозуміти її слова, бо водночас вона так само шалено жувала жуйку» (Віолета Борегард)
 • «Дев’ятирічний хлопець сидів перед величезним телевізором, не зводячи очей з екрана, й дивився фільм, у якому одна зграя бандитів розстрілювала з автоматів іншу» (Майк Тіві)
 • «Вона годинами лежала на підлозі, хвицала ногами й страшенно лементувала.» (Верука Солт)

                 З’єднайте відповідне

Август Глуп                                                        Більше за все на світі йому хотілося шоколаду

Верука Солт                                                       Тепер ця жуйка – мій найцінніший скарб

Віолетта Бьюргард                                           Їжа – його хоббі

Майк Тіві                                                              Хочу! Хочу! Хочу!

Чарлі Бакет                                                        Усе його обличчя світилося радістю

Віллі Вонка                                                          Я стомився і хочу дивитись телевізор

      Встановіть послідовність

 

Цех винаходів - вічні льодяники й волохаті іриски

 

Телешоколадний цех

 

Шоколадна річка

 

Горіховий цех

 

Цех, що виробляв дивовижну жуйку

 

Диво-коридор

 

Скляний ліфтоліт

 

Цех цукерок, що посміхаються

Геройперсонаж із яскравими індивідуальними рисами, ру­шій сюжету, центр твору.

Персонажутілення загального в конкретному, дійова особа у творі.

Авґустус Ґлуп (англ. Augustus Gloop) жадібний і ненажерли­вий хлопчик, «їжа — його улюблене заняття». «Щасливцем ви­явився якийсь Авґустус Ґлуп, і на першій сторінці вечірньої газе­ти, яку читав пан Бакет, красувалося його велике фото. На знімку був дев’ятирічний хлопець, такий тілистий, ніби його надули ве­летенською помпою. З усього його тіла випиналися здоровезні об­вислі складки жиру, а лице нагадувало потворну грудку тіста з ма­ленькими смородинками очей, що зажерливо поглядали на світ.

Віолета Бореґард (англ. Violet Beauregarde) дівчинка, що по­стійно жує жуйку, установила світовий рекорд — жує одну жуйку протягом трьох місяців.

Верука Солт (англ. Veruka Soit) — розпещена дівчинка із сім’ї власників фабрики з переробки горіхів, звикла, щоб всі її примхи негайно виконувались.

Майк Тіві (англ. Mike Teavee) — хлопчик, який зранку до ночі переглядає телепередачі, любитель гангстерських бойовиків.

                                                  Паспорт-анкета Чарлі

Ім’я

Чарлі

Прізвище

Бакет

Вік

Років 9

Місце проживання

Невелике місто

Батьки

Тато — робітник фабрики з виробництва зубної пасти

Рід занять

Учень школи

Риси характеру

Добрий, витривалий, щирий, доброзичливий, з по­вагою ставиться до батьків, дідусів та бабусь, скром­ний, стриманий

Мрії

Працювати на шоколадній фабриці

Категорія: Читайлик | Додав: Anet2111 (27.03.2017)
Переглядів: 5176 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 3.5/2
Всього коментарів: 0
Имя *:
Код *:
Вхід на сайт
Пошук
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 244

Заставська Ганна Володимирівна
uCoz
счетчик посещений