Субота, 17.04.2021, 18:46
Вітаю Вас Гість | RSS

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Гості сайту

Каталог статей

Головна » Статті » До уваги батьків!

Як навчити дитину читати швидко ?

Як навчити дитину читати швидко ?

   Сучасні системи навчання дітей диктують свої правила. Якщо раніше першокласнику , що прийшов до школи вперше, досить було охайно виглядати і мати мінімальні уявлення про правила поведінки в суспільстві, то зараз вимоги до малюків посилилися. Першокласник не тільки повинен вміти рахувати мінімум до десяти, а й мати непогані навички читання . Незважаючи на це, у початкових класах нерідкі випадки, коли техніка читання дітей залишає бажати кращого. Найчастіше проблеми стосуються швидкості читання. Як же навчити дитину читати швидко?

Причини повільного читання

Чому одна дитина читає повільно, а техніка читання іншого вище всяких

 похвал ? Причин повільного читання може бути декілька:

  • недостатній розвиток пам'яті та уваги;
  • маленький словниковий запас дитини;
  • знижений об'єм оперативного поля зору (випадки, коли малюк в силу якихось причин не може поглядом охопити слово цілком);
  • вчинення очима зворотних рухів ( коли дитина прочитує одне і те ж слово по два рази);
  • недостатній розвиток артикуляційного апарату;
  • необхідність прочитання занадто складних текстів \, що не відповідають віку дитини.

Щоб навчити дитину читати швидко, в першу чергу , потрібно усунути причини повільного читання .

 

Як навчити дитину читати швидко?

   Щоб навчити дитину читати швидко, необхідно засвоїти один момент. Без постійної практики це неможливо ! Щоб малюк не тільки почав швидко читати , а й краще розумів зміст прочитаного, необхідна щоденна практика в читанні.

Існує кілька базових прийомів для досягнення бажаної швидкості читання:

 

1 . Залучення дитини в процес читання

Читаючи малюкові книжку, періодично зупиняйтеся і просіть дитину прочитати той чи інший епізод самостійно. Краще, якщо Ви зупиніться на найцікавішому місці, сказавши, що Ви втомилися і хочете, щоб дитина почитала Вам. Після читання того чи іншого епізоду попросіть малюка коротко переказати Вам прочитаний текст . Якщо в тексті є незрозумілі слова, поясніть їх малюкові. Поступово Ви зможете навчити дитину читати швидко і добре розуміти прочитане.

 

2. Багаторазове читання одного і того ж тексту

Пропонуйте дитині кілька разів прочитати самостійно один і той же текст. Засікайте час і обраховуйте кількість прочитаних слів. Поступово швидкість читання даного тексту повинна збільшитися, а згодом і швидкість читання інших текстів теж. У різних текстах завжди є повторювані слова. Але в цій вправі є одне « але»: не повторюйте процес читання одного і того ж тексту більше 3 разів.

3. Тренування «читання по здогаду»

« Читання під здогаду » - прийом, яким користуються при читанні дорослі. Його зміст полягає в тому, щоб читати тільки частина слова, відновлюючи другу частину «по здогаду» - залежно від контексту. За рахунок тренування такого вміння можна дуже легко навчити дитину читати швидко. Для тренування «читання по здогаду» існують спеціальні тексти з зміст яких легко відновлюється з контексту. Такі тексти потрібні для попередження різного роду помилок і неправильного відновлення слів « по здогаду » самою дитиною. повторюваними словами, словами, що мають тільки один варіант тлумачення або зі словами .

 

4. Паралельне читання

Суть цього прийому в наступному. Ви читаєте текст вголос , а дитина водить пальчиком по рядках, читаючи слідом за Вами. Поступово необхідно нарощувати темп читання - тим самим, Ви зможете навчити дитину читати швидко.

 

5. Вправа на пошук

Запропонуйте знайти дитині в тексті будь-яке слово ( Ви заздалегідь повинні переконатися , що воно там присутнє). Малюк повинен знайти це слово якомога швидше! Така вправа розвиває словесну пам'ять малюка і вчить його бачити цілісний образ слова - і, як наслідок, таким чином, можна навчити дитину читати швидко. У міру зростання умінь дитини можна давати йому завдання на пошук в тексті відповідей на різні питання.

 

6. Вправи на читання буквосполучень і букв

Якщо всі Ваші спроби навчити дитину читати швидко впираються в труднощі, які він відчуває при читанні окремих букв або словосполучень - Вам необхідно запропонувати малюкові спеціальні вправи для ліквідації цих проблем. Такі вправи можна знайти в спеціальних посібниках або в Інтернеті. Суть їх така : читання пар слів, що відрізняються однією ( проблемної ) буквою, читання слів з кількома приголосними підряд і т.д. Є хороша вправа на читання приголосних: дитина робить вдих і на видиху читає 15 приголосних поспіль .

 

7. Введення читання в повсякденне життя

Навчання , відірване від реальності , завжди утопічно. Тому швидке читання має стати необхідно Вашій дитині в повсякденному житті. Тільки так Ви зможете навчити дитину читати швидко! Пишіть йому записки із завданнями на день, підписуйте листівки, складайте списки справ на вихідні. І потім обов'язково перевіряйте виконання всіх завдань .

 

8. Перегляд діафільмів

Зараз діафільми , якими насолоджувалися ми і наші батьки в дитинстві , успішно замінили мультфільми та комп'ютерні ігри. Тим часом , тільки діафільми сприяють вдосконаленню техніки читання Вашої дитини і розвитку його мови .

 

Повільна зміна кадрів у діафільмі, недовгі підписи, написані зручним для читання шрифтом - все це допоможе Вам навчити дитину читати швидко. До речі,  читання підписів під діафільмами сприяє розвитку навичок читання навіть у тих дітей, у яких немає особливого бажання читати.

 

9. Читання про себе    

Учіть дитину читати про себе. Так сприйняття і розуміння тексту відбуваються набагато швидше. Це очевидно: при читанні вголос дитина повинна спочатку прочитати текст, усвідомити його, а потім лише відтворити його в мові. При читанні про себе процес спрощується - і швидкість читання збільшується.

 

10. Розвиток навичок розрізнення голосних і приголосних букв

Напишіть в ряд кілька голосних літер (до десяти ) і вставте між ними одну приголосну. Нехай малюк визначить, яка буква зайва.

 

11. Читання із закладкою

Щоб навчити дитину читати швидко, необхідно, по-перше, виключити всі відволікаючі чинники. Для цього практикується читання із закладкою або лінійкою. Цими предметами прикривається нижченаведений текст і як би підкреслюється необхідна для прочитання строчка.

 

12 . Тренування уваги  

За командою « зупинись » дитина перериває читання і відриває голову від

книги , а за командою « починай » він швидко шукає місце на аркуші, де відбулася зупинка, і продовжує читання .

 

Така вправа тренує увагу і допомагає навчити дитину читати швидко.

 

13. «Розплутування» пропозицій

Створіть кілька «заплутаних» пропозицій, в яких змінено порядок слів. Наприклад, пропозиція «Сьогодні вранці ми в перший раз підемо в школу» може стати пропозицією «Раз на школу в перший вранці підемо ми сьогодні». Малюк повинен «розплутати » пропозицію і поставити всі слова в правильному порядку.

Не забувайте про систематичності занять і позитивному настрої під час них. Частіше хваліть свого малюка, якщо він робить успіхи, і підбадьорюйте, якщо у нього щось не виходить. Тільки в цьому випадку Ви зможете успішно навчити дитину читати швидко!

Бажаю успіху!

Категорія: До уваги батьків! | Додав: Anet2111 (08.10.2016)
Переглядів: 849 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Имя *:
Код *:
Вхід на сайт
Пошук
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 243

Заставська Ганна Володимирівна
uCoz
счетчик посещений