Субота, 17.04.2021, 17:11
Вітаю Вас Гість | RSS

Статистика

Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0
Гості сайту

Каталог статей

Головна » Статті » Методична скарбничка

Урок ХХІ сторіччя

Тема. Чинники природи, що сприяють збереженню здоров'я людини

Предмет. Основи здоров’я

Клас. 3

Автор уроку. Заставська Ганна Володимирівна, вчитель початкових класів

Освітня установа. Новозапорізька школа І – ІІІ ступенів

Район. Запорізький

Коротка характеристика класу. В класі 14 учнів: 9 дівчат  та  5 хлопців. Більшість учнів класу зараховані до школи ще з першого класу, Шевчук Ярослав прийшов з 2 класу в зв’язку зі зміною місця проживання. У класі 2 учні навчаються на 10-12 балів; 6 учнів навчаються на 7-12 балів; 6 учнів опановують знаннями на 4-12 балів.  Найвищих результатів досягли у вивченні предметів гуманітарного циклу. Основи здоров’я і трудове навчання, образотворче мистецтво і музика - предмети, якими учні захоплюються. З задоволенням виконують різні практичні, творчі завдання; працюють разом не тільки на уроках, а й в позаурочний час. Хоча іноді під час опанування теоретичними знаннями виникають певні труднощі.

 

Тип уроку. Урок вивчення нових знань

Цілі уроку:

  • учити школярів передавати свої знання іншим;
  • створити на уроці умови для глибокого, систематичного, міцного оволодіння знанням з означеної теми;
  • вчити виокремлювати головне, узагальнювати набуті знання;
  • формувати вміння працювати в групах.

Мета. Ознайомити учнів з чинниками природи, що сприяють збереженню здоров'я людини. Розвивати вміння використовувати природні фактори для загартовування організму. Виховувати бажання загартовувати свій організм.

Обладнання. Презентація, картки, ілю­страції до теми уроку.

 

Хід уроку

 

  1. Організаційно-мотиваційний компонент

Вправа «Чарівні слова» Вчитель дає установку, що за його словесною командою дітям потрібно виконати рухи, але їх можна виконати тільки у тому випадку, якщо вчитель скаже «Будь ласка».

1. Поплескайте, будь ласка, в долоні.

2. Стукніть лівою ногою.

3. Плигніть на місці.

4. Помахайте сусідові по парті, будь ласка.

5. Покажіть язика.

6. Присядьте на стільці.

7. Посміхніться, будь ласка.

Давайте прочитаємо дивіз нашого уроку. (слайд 1)

 

  • Який у нас зараз урок? (основи здоров’я)
  • Про що ми говоримо на цих уроках? ( про здоров’я)

 

  •  Ассоціативний кущ

На парті кожного учня — чистий аркуш паперу (листочок). Діти записують слова, які стосуються здоров'я (зарядка, мило, прогулянка...). І «прикрашають листочками» кущі, які розміщені на дошці.

 

  • постановка мети і плану уроку

Сьогодні ми поширимо наші знання про здоров’я.

Вчитель показує живу квітку.

- Що потрібно їй для життя? (сонце, повітря, вода)

- До якої природи відноситься квітка? (до живої)

- Подумайте, чи потрібні людині ці три складові? (так)

- Так і людина. Щоб бути здоровою, вона повинна дружити з природою.

  • Як ви думаєте, якою буде тема нашого уроку? (Слайд 2)

Сьогодні ми поговоримо про чинники природи, що допомагають зберегти здоров’я.

 

  • включення учнів в процес ціле покладання

- Пригадаємо з 2 класу, що ми знаємо про загартовування. (слайд 3)

Відгадайте загадки і визначемо, про які природні чинники піде мова.(слайд 4)

 

Зранку піднімається,

Радо усміхається,

Теплом зігріває

І промінням обіймає.

(Сонечко)

Куди ступиш - всюди маєш,

Хоч не бачиш, а вживаєш.

(Повітря)

Вона прозора, як сльоза,

І кольором, мов бірюза,

На все вона спроможна,

Без неї жить не можна ...

Тепер відгадайте, хто вона

 — Ота звичайна рідина.

(Вода)

 

 

План (на дошці)

1. Сонце, повітря, вода – наші кращі друзі! (слайд 5)

            Для позитивного впливу природних факторів на здоров’я необхідно дотримуватися певних принципів.

2. Принципи загартовування: (слайд 6)

• принцип поступовості;

• принцип послідовності;

• принцип безперервності і система­тичності;

• принцип свідомості та активності;

• принцип різнобічності.

3. Правила загартовування

 

  1. Актуалізація

- Який з чинників природи найдоступніший людині? Чому?

 

  1. Засвоєння нових знань і оволодіння способами дій.

Учень 1 (слайди 7, 8, 9)

Найдоступніший природний чинник здоров'я, який кожної миті потрібен людині, - повітря. Без повітря люди­на може прожити 2-3 хвилини. В той час як без їжі можна жити 7 днів, без води - 3 дні. Оздоровлення повітрям ґрунтується на поступовому пристосу­ванні організму до температури навко­лишнього повітря, нижчого від темпе­ратури тіла. Завдяки повітряним ван­нам ви легко пристосовуєтеся взимку до низьких температур.

- Який природний фактор здоров'я вам став відомий?

- Для чого людині повітря?

- Де краще приймати повітряні ванни? Чому?

- Де не слід приймати?

- Яких правил слід дотримува­тися?

- Які можуть бути наслідки нехту­вання цих правил?

- Навіщо провітрювати кімнати?

- Чим забруднюється повітря?

- Чи можна повітряні ванни при­ймати у приміщенні?

- Як потрібно підготувати до цього кімнату?

 

Учень 2 (слайди 9, 10, 11)

Вода - речовина, без якої людина не може обійтися у щоденному житті. За один день ми випиваємо майже 2,5 літра води. її п'ють, з неї варять їжу, нею ми­ються, в ній плавають, а головне - вона оздоровлює організм людини. Оздоров­лення організму відбувається через водні процедури: обтирання, обливання, ку­пання, ванни.

Використовувати воду можна лише чисту. У наших кранах тече вже очи­щена вода, яка готова до вживання. Та фахівці рекомендують її прокип'ятити. Сучасні технології дозволяють очисти­ти воду за допомогою спеціальних філь­трів. Під час туристичного походу воду краще брати з собою. А з відкритих во­дойм краще не пити або ж прокип'ятити перед вживанням.

- Який вплив на організм людини має вода?

- Як відбувається оздоровлення во­дою?

- У чому полягає оздоровлення орга­нізму обтиранням?

- Який очікуваний результат від обтирання?

- Яких правил потрібно дотриму­ватися?

- Чи обтираєтеся ви?

- У чому полягає оздоровлення об­ливанням?

- Який очікуваний результат?

- Хто з вас ще не обливається - обо­в'язково почніть. Порадьте і своїм друзям та рідним.

- З чого почати обливання ніг?

- Як проходять ванни для ніг?

- Як правильно почати таку про­цедуру?

- Яка тривалість процедури для початківців?

- Як правильно розпочати оздоров­лення контрастними ваннами для ніг?

- Як змінювати тривалість та температуру води?

- Як розпочати літні купання?

- Яка тривалість перших купань?

- При якій температурі води мож­на починати купання?

 

Учень 3 (слайди 12,13,14,15,16)

Сонце - джерело світла та тепла, завдя­ки йому все росте і розвивається. Дуже корисне сонце і для людей. Під дією со­нячного проміння у шкірі утворюється вітамін Б, гинуть хвороботворні організ­ми, утворюється загар, покращується са­мопочуття. Сонячне проміння покращує склад крові, поліпшує обмін речовин, за­побігає багатьом захворюванням.

- Як впливає сонце на здоров'я лю­дини?

- Як сонце оздоровлює людину?

- Яких правил слід дотримуватися під час прийому сонячних ванн?

- Як сонячне проміння впливає на здоров'я людини?

- Яких правил слід дотримуватися при прийманні сонячних ванн?

- Які симптоми теплового удару? сонячного удару? сонячних опіків?

- Що потрібно робити при появі та­ких симптомів?

 

  1. Первинна перевірка розуміння вивченого

Робота в групах

Зараз ми перевіремо, які ви були уважні. Ви попрацюєте у групах і спробуєте  визначити роль сонця, води і повітря в житті людини. В роботі вам допоможе підручник ст. 24-29

1група  - Сонце

 2 група - Повітря

3 група - Вода

Представлення своїх робіт

 

Фізхвилинка

«В цьому класі друзі всі!»

 

  1. Закріплення нових знань і способів дій.

1. Інсценування телепередачі.

- Як ви думаєте чи всі люди вміють правильно загартовуватися?

Зараз ми всі з вами побуваємо на цікавій телепередачі де і спробуємо дослідити це питання. Отже сідайте зручніше, починаємо.

Ведуча. Шановні телеглядачі! Сьо­годні в нашій програмі «Бережи здо­ров'я змолоду» йтиметься про загарто­вування. Загартовувати свій організм, як правило, починають із ранкової фізичної зарядки. Найкраще це почати робити влітку.

Загартовування - це комплекс за­ходів, спрямованих на підвищення стійкості організму до холоду. Нашому організму притаманно переохолоджува­тися. Але при щоденному впливу холо­дом, організм звикає до нього і реагує слабше. Одночасно підвищується стійкість організму до інфекційних зах­ворювань.

Зараз я візьму інтерв'ю в учнів третього класу, які займаються загартовуван­ням.

  • Добрий день!
  • Як Вас звуть?
  • Чим Ви займаєтесь?
  • Як загартовуєте свій організм?

Ведуча. Дякую за дуже повчальні розповіді про способи загартовування. До побачення, шановні телеглядачі, і бережіть здоров'я змолоду.

 

Отже, як ви вважаєте чи всі люди правильно загартовуються, вміють це робити і дотримуються всіх вимог?

Загартовування – це праця. А для того щоб воно дало гарний результат потрібно ще знати і  дотримуватись певних принципів.

Обговорення принципів.

 

2. Бесіда.

- Як ви думаєте, чи добре у вас здо­ров'я?

- Чи можете ви себе назвати загарто­ваним?

 

3. Робота в парах.

- Обговоріть і напишіть шість ознак здорової і загартованої людини.

Зразковий перелік відповідей:

1) дуже рідко болить голова;

2) якщо занедужав, то швидко поправляється;

3) має чисту шкіру, здорове волосся;

4) добре спить;

5) може, не захекавшись, пробігти п'ять кілометрів;

6) живе не менше 80 років.

(Відповіді зачитує представник від однієї пари).

- Що нам забезпечить гарне здоров’я?

 

4. Самостійна робота в зошиті вправа 29 ст.17

 

  1. Рефлексія

Оберіть «шляпу» відповідного кольору до того методу загартовування, який вам імпонує найбільше. Поясніть чому?

 

 

Метод «Мікрофон»

Продовжить фразу: "Я буду загартовуватися ...  
        

Підсумок

— Що нового ви сьогодні дізнались?

— Чи потрібна ця інформація людині в житті?

— Чи будити ви займатися загартовуванням?

— Чи сподобався вам урок? Продемонструйте.

 

Використані джерела та література.

      1. Інтернет ресурси

         2. Н.М.Бібік, Т.Є.Бойченко, Н.С.Коваль, О.І.Манюк Основи здоров’я. Підручник для 3 класу. – К.: Навчальна книга, 2000

         3. Н.Б.Митохір, С.В.Янусь. Уроки з курсу «Основи здоров’я». – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2005

4. О.В.Ісаєнко, Н.В.Клочко «Основи здоров’я». – Харків, 2009

 

Тема: Повторення й узагальнення вивченого про займенник

Предмет: Українська мова

Клас: 4

Автор уроку: Заставська Ганна Володимирівна, вчитель початкових класів

Освітня установа: Новозапорізька школа І-ІІІ ступенів

Район: Запорізький

Коротка характеристика класу. В класі 14 учнів: 8 дівчат  та  6 хлопців. Більшість учнів класу зараховані до школи ще з першого класу, Шевчук Ярослав прийшов з середини 4 класу в зв’язку зі зміною місця проживання. У класі 2 учні навчаються на 10-12 балів; 3 учнів навчаються на 7-12 балів; 9 учнів опановують знаннями на 4-12 балів.  Найвищих результатів досягли у вивченні предметів гуманітарного циклу. Основи здоров’я і трудове навчання, образотворче мистецтво і музика - предмети, якими учні захоплюються. З задоволенням виконують різні практичні, творчі завдання; працюють разом не тільки на уроках, а й в позаурочний час. Хоча іноді під час опанування теоретичними знаннями виникають певні труднощі.

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань

Мета:

  • повторити й узагальнити вивчене про займенник; удосконалювати навички правопису займенників; розвивати вміння впізнавати в реченнях займенники, визначати їх особу, число, відмінки;
  • розвивати вміння використовувати займенники у мовленні;
  • виховувати працелюбність, бажання допомогти один одному; прагнення співпраці з іншими учнями, вміння висловлювати власну думку, поважати думки інших.

Обладнання: назви станцій маршруту; завдання групам; ноутбук, презентація до уроку, таблиці, наочність.

Хід уроку:

І. Організація класу

 

Закінчилася перерва,

Продзвенів чаклун - дзвінок

А тепер усі швиденько

Налаштуймось на урок.

Починаймо працювати,

Ви ж у мене молодці,

Мови рідної знавці.

 

ІІ. Психологічний тренінг

«Вилучи зайве»

язавонийтимевиннитик

  • Які слова ви вилучили? Яке слово залишилося?
  • Я прошу Вас у моєму твердженні змінити перше слово  на займенник «МИ»

 

ВЧИТЕЛЬ

УЧНІ

Ви - найкращі

Ви - активні

Ви - розумні

Ви – ерудовані

Ви – винахідливі

Я люблю Вас!

Ми - найкращі

Ми - активні

Ми - розумні

Ми – ерудовані

Ми – винахідливі

Ми любимо Вас!

 

 

  • Побажайте один одному успіхів на уроці, потисніть руку товаришеві.

 

ІІІ. Повторення та узагальнення знань.

  1. Повідомлення теми й мети уроку.
  • Сьогодні ми здійснимо подорож до знайомої вам частини мови. Шлях буде довгим, але у дорозі ми будемо допомагати один одному. Бо девіз нашого уроку такий: «Якщо дружить увесь клас – успіх буде повсякчас».
  • А мандруватимемо ми на веселому поїзді.
 
  1. Станція « Домашня»
  • До якої частини мови ми здійснимо подорож допоможе вам дати відповідь загадка: ( слайд)

Є добрий друг в іменника,

Числівника й прикметника.

Як звуть його – секрет,

Така ось арифметика.

Як втомляться іменники

У реченнях стояти,

До себе звуть їх

Від втоми рятувати. ( ЗАЙМЕННИКИ)

  • Що це за частина мови?
  • А що допомогло вам визначити, що це саме займенник? Які істотні ознаки?
  • А чому займенник має таку назву?
  • Сьогодні на уроці узагальнемо наші знання про займенник. Ми повинні на уроці повторити, що ми вже заємо і вміємо:

Знати

Вміти

Ознаки

Особи

Число

Відмінки

Особливості правопису

Вилучати

Змінювати

Пояснювати

Доводити

Узагальнювати

 

 

Вправа «Карусель»

  • Давайте з’ясуємо, що ви вже знаєте про займенник.
  1. Що таке займенник?
  2. На які питання відповідає?
  3. Яким членом речення може бути?
  4. Для чого потрібен в мові?
  1. Станція « Каліграфічна» ( слайд)

МММ Ммм  ммм люб имо рід ідн  олу  шко

Ми любимо рідну школу.

  • Визначте основу цього  речення.
  • Назвіть частини мови.

Оцініть свою роботу: 1 б. – за каліграфію,
                                                          1 б. – за правильність визначення частин мови.

  1. Станція « Загадкова» ( слайд)

– Відгадайте мою загадку.
     Я перша квіточка весни.
     У мене очі голубі.
                             (Пролісок)
     – Запишіть її каліграфічно.
     – Якими словами описано пролісок?
     – Якими словами було замінено слово пролісок? (Я, у мене).

     – До якої частини мови вони належать?

     – Поясніть роль займенників у реченні.

Висновок: займенник може виступати головним і другорядним членом речення. (Проговоріть в парах)

Гра « Чий будиночок?» ( слайд)

  • Яка сім’я живе в цьому будиночку?
  • Чому ви так саме думаєте?
  • На що вказують займенники?
  • Назвіть їх.

Отже, особові займенники … (хорове промовляння)

  1. Станція « Казкова»
  • А зараз з одним із цих займенників складіть речення казкового змісту. А всі інші і наші гості спробують відгадати казку та казкового героя про кого або про що йдеться.

( Діти складають речення)

Робота в парах

Емоційний настрій: вказівним і середнім пальцем «підійдіть» по руці сусіда до плеча, доторкніться і скажіть: « Не хвилюйся! Я тобі допоможу!»

Усе для перевірки знань -         Що займенник, ти це знаєш,

Парад завдань і запитань!         А чи особу відгадаєш?

 

Виписати:

І стовпчику шукаєте тільки займенники І особи, ( нам)

ІІ стовпчику - ІІ особи ( тобі)

ІІІ стовпчику – ІІІ особи. ( з ними)

         - Яка особливість відмінювання особових займенників?

Висновок: особові займенники  при відмінюванні змінюють основу слова.

  • Чим відрізняється займенник з ІІІ стовпчика від займенників з І і ІІ стовпчиків?
  • Як пишуться прийменник з займенником?

Диктант – мовчанка

  • Я буду показувати вам картки, а ви записуйте займенники.
  • ІІ особа однини
  • ІІІ особа однина ж.р.
  • І особа мн.
  • Прийшов до ( він)
  • Згадувати (я )
  • Спілкувати з ( ми)

Перевірка диктанту:

Ти, вона, ми, прийшов до нього, згадувати мене, спілкувати зі мною.

Оцініть себе: правильно записано 6 займенників – 2 б.,
                                                        
      3 займенники – 1 б.

Редагування речень.

      – Дуже часто учні неправильно вживають займенники в мовленні.
     – Тому нам треба навчитися правильно вживати займенники.
     Виправте помилки в реченнях:
  1) Я попросив товариша принести свою книжку.
  2) Бабуся попросила онука купити собі ліки.
  3) У її не було сил стримати веселий сміх.
  4) У його були великі сині очі.

     Правильні відповіді:
  1) Я попросив товариша принести мені книжку.
  2) Бабуся попросила онука купити їй ліки.
  3) У неї не було сил стримати веселий сміх.
  4) У нього були великі сині очі.

Самостійна робота.

Самостійно записати останнє речення.

     – Поясніть правопис займенників у останньому реченні. (У займенниках 3-ї особи, які вживаються з прийменником, на початку слова пишеться буква «н»).

- А в якому випадку у займенника третьої особи завжди стоїть буква «н» ?

6. Станція « Спортивна» діти під музику виконують вправи веселих звірят (презентація)

7. Станція « Всезнайок»

  Спишіть текст, замінивши займенники І особи однини на займенники ІІІ особи однини: хлопчики  – Ч.р., дівчата – Ж.р.

Оцініть роботу: за повністю правильну роботу – 2 б.

8. Станція « Дружна» ( слайд)

Робота в групах( завдання на картках)

  • В якій формі вжито займенник:

І команда

ІІ команда

ІІІ команда

Дай мені  ( І ос. Д.в.)

Несуть нам ( І ос. Д.в.)

Вітаю вас ( ІІ ос. З.в)

Дякую тобі ( ІІ ос. Д.в.)

Летить над нами(І ос. О.в.)

Живе в ньому( ІІІ ос. М.в.)

Дружу з ним ( ІІІ ос. О.в.)

Привіт  від мене ( І ос. Р.в.)

Приніс вам  ( ІІ ос. Д.в .)

Весело з тобою ( ІІ ос. О.в)

Дарую їй ( ІІІ ос. Д.в.)

Цвіте на ній ( ІІІ ос. М.в.)

         - За чим змінюються особові займенники?

 

9. Станція « Творча»

Робота над текстом

     – За загальними ознаками відгадайте, про кого йдеться в тексті.

     Ці великі красиві птахи із сніжно-білим оперенням здавна живуть біля житла людини. Вони дивують людей надзвичайною вірністю і довірливістю. З радістю зустрічають люди їх навесні, коли ті повертаються до старих гнізд. Влаштовують їм спеціальні пристрої на дахах, деревах, щоб птахи оселялися тут. З любов’ю до них складають казки, легенди, пісні. (Це лелеки).

     – Зараз я пропоную вам записати невеличкий текст, в якому потрібно вставити слова.

  • Яке слово буде першим у тексті? (Лелека).
  • Чому? (Бо текст не можна починати із займенника).
  • Якого роду іменник лелека? Чому?

         – Запишіть текст, вставте потрібні слова.
         – Які слова вставили? (Лелека, він, його, птах).
         – До яких частин мови вони належать? Чому?
         – Для чого використовуються займенники в тексті?

    Оцініть свою роботу: за правильно виконану роботу – 2 б.


Контрольний тест

     – Сьогодні ми закінчуємо вивчати тему "Займенник”. Щоб підбити підсумок вивченої теми, пропоную вам тест.
  1) Займенник є:
     а) назвою предмета;
     б) назвою ознаки предмета;
     в) указує на предмет (особу), але не називає його (її).
  2) В якому рядку записані тільки особові займенники?
     а) один, я, ви, вона, мій;
     б) я, ти, він, вона, воно, ми, ви, вони;
     в) він, птах, йому, п’ятий.
  3) У реченні займенники можуть бути:
     а) підметом або присудком;
     б) підметом або другорядним членом речення;
     в) присудком або другорядним членом речення.
  4) Скільки займенників вжито в реченні:
     Хай робота тебе боїться, а не ти її.
    а) 2; б) 4; в) 3. 
 

1-в; 2-б; 3-б; 4-в.
  

   Перевірте себе й оцініть: за кожну правильну відповідь – 0,5 б. За весь тест – 2 б.

ІV. Підсумок уроку

11. Станція « Підсумкова»

– Давайте узагальнимо, наші знання про займенник. Чи все ми з вами згадали?

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:

  • І ВАРІАНТ – ВПРАВА 74 ( 1 )

      ІІ ВАРІАНТ – ВПРАВА 74  ( 2 )

  •  Для тих хто бажає “12” балів

Пригадати, що ви читали про лелек на уроках читання, природознавства. Продовжити написання твору вдома.

– Підрахуйте кількість балів, які ви одержали на уроці. Оцінювання. 

У вас є можливість заробити додаткові бали, якщо ви виявите кмітливість і дасте правильні відповіді:

  • Які два займенники псують дороги? ( ями)
  • Що треба зробити з руками, щоб утворилися три особові займенники? ( ви-ми-ти)
  • Додавши до займенника І особи одну букву, перетворіть його на антонім до слова « війна». (Мир)
  • Я – спереду, я – вкінці,  а посередині назва породи коня ( маленького). Разом буде назва країни. ( Я – поні –я)
  • Хто швидше назве займенники з двома буквами  е ? ( Мене, тебе)
  • Яке жіноче ім’я складається з тридцяти займенників? ( Зоя)
  • Назвіть займенники, в яких пишеться «ьо».
  • Назвіть займенники, в яких пишеться «йо» (його, йому). Складіть речення.

Слайд «ДЯКУЮ ВАМ ЗА УРОК!»

Використані джерела та література.

  1. Інтернет ресурси
  2. Гемзюк О.Р., Рябова С.І. «Творчі завдання з української мови» – Тернопіль: «Богдан», 1996.
  3. Сапун Галина «Збірник диктантів і завдань для тематичного опитування з української мови у початкових класах».  – Тернопіль: Підручники і посібники, 2001.
  4. Наумчук М.М. «Дидактичний матеріал з української мови» – Тернопіль: Підручники і посібники, 1996.

 

Категорія: Методична скарбничка | Додав: Anet2111 (24.09.2016)
Переглядів: 634 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Имя *:
Код *:
Вхід на сайт
Пошук
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 243

Заставська Ганна Володимирівна
uCoz
счетчик посещений