Тема: Добро і Зло
Виховна година
Мета: Формувати уміння диференціювати ознаки доброго і злого. Розкрити переваги доброти над злом. Сприяти усвідомленню того, що добро слід починати із себе. Викликати бажання в дітей іти дорогою добра. Розвивати критичне мислення, творчу уяву, зв’язне мовлення. Виховувати кращі людські якості.
Обладнання: розсипанки слів, презентація «Ведро яблок», «Тест», конверти зі словами, рюкзак, сміттєвий мішечок, картки з визначенням добра і зла, пісня «Дорогою добра», 4 конверти з прислів’ями, прислів'я «Доброта - що сонце», сонце і 12 промінчиків, пам’ятка «Метод прес», куб з написами, рідина, фенолфталеїн, кислота, м/ф «Фунтік», квітки для галявини.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу.
Гра «Чарівні окуляри»
(робота в парах)
Завдання. Скажи добре слово про свого сусіда по парті.
- Що ви відчули, слухаючи добрі слова?
- Бажаю, щоб у вас весь урок був гарний настрій.
ІІ. Повідомлення теми.
Врятує світ краса –
Завжди так говорили
Тепер врятує світ лиш доброта,
Бо однієї вже краси занадто мало.
Бо стільки всюди зла – людина вже не та…
Тож, люди на Землі!
Спішіть добро творити,
Щоб нам не згинути у морі зла.
Щоб кожен міг серед краси прожити
У царстві справедливості й добра.
Очікування від дітей…(про що буде розмова. Запис на дошці відповіді дітей)
- Скажіть, як ви думаєте про що піде мова у нас сьогодні на виховній годині?
Сьогодні ми поговоримо про добро і зло. Спробуємо з’ясувати значення цих абстрактних понять в житті людини і визначити, що потрібно робити, щоб терези завжди схилялися на сторону добра.
Наочність «Терези: Добро і Зло»
IІI. Вступна частина
1. Складання слів із розсипанок
(Зі складів необхідно скласти слова: добро, ласка, ніжність, зло, байдужість, жорстокість.)
- Розподіліть їх на дві колонки.
2. Уявне малювання.
- Якими кольорами ви б зобразили добро? (Світлим: сонце, квіти, хліб, радість.)
- А зло? (темними: хмара, підземелля, зброя)
3. Бесіда
- Що ми вкладаємо в поняття «добро» і «зло»?
- Як ми визначаємо добро це чи зло?
Добро і зло розпізнається по вчинкам. Запам’ятайте, щоб у людській душі не поселилось зло, людина повинна стверджувати добро – своєю поведінкою, своїми вчинками.
IV. Основна частина
1. Обговорення ситуацій
Учитель: У кожної людини є внутрішній потенціал добра і зла. Кожний учинок, думка є вибором того або іншого.
А зараз пропоную прослухати ситуації та поміркувати над тим, хто з героїв проявив добро, а хто зло.
Ситуація для обговорення №1
Вже кілька днів не був у школі Василько. Вчителька запропонувала Миколці провідати однокласника й дізнатися про причину невідвідування ним школи.
Виявилося, що у Василька захворіла мати. Він все робить по дому сам. Доглядає маму, варить обід, пере білизну... Другого дня вчителька із декількома учнями прийшли до Василька й запропонували йому свою допомогу.
Мати Василька, що лежала в ліжку, заплакала.
Запитання для обговорення.
1. Про що йдеться у розповіді?
2. Що означає "бути хорошим ближнім"?
3. Як ви думаєте, чому мати Василька заплакала?
Ситуація для обговорення №2
НАШ ТАТО ОДУЖАВ
У синьоокої Катрусі сьогодні велика радість. Більше року хворів її тато. В лікарні лежав, три операції переніс. Мама і Катруся усе горювали. Не раз, бувало, Катруся вночі прокинеться і чує: мама тихо плаче. А сьогодні татко вже на роботі. Здоровий і бадьорий. Радісно сяють Катрусині очі. Як прийшла до школи, поділилась радістю з однокласниками.
— Наш тато одужав.
Петько і Грицько подивились на Катрусю, знизили плечима й, нічого не сказавши, побігли ганяти м'яч. Катруся підійшла до дівчаток.
— Наш тато одужав, — сказала вона і засяяла на радощах.
Одна з них, Ніна, спитала:
— Ну, то й що?
Катруся відчула, як до горла підкотилася грудка і їй стало важко дихати. Вона підійшла до одинокої тополі на краю шкільного подвір'я і заплакала.
— Чого ти, Катрусю, плачеш? — почула вона тихий ласкавий голос.
Підводить голову — Костик, мовчазний хлопчик, що сидить за останньою партою.
— Наш тато одужав, — каже, схлипуючи, Катруся.
— Ой, як здорово! — зрадів Костик.— Біля нашого дому в бору зацвіли проліски. Зайдемо після уроків до нас, нарвемо й понесемо вашому татові.
Якби хто знав, як було радісно на душі у Катрусі!
Запитання для обговорення.
- Яка радість була у Катрусі?
- Як відреагували діти на новину?
- Чому Катруся заплакала?
- Як себе повів Костик?
Висновок. Бути добрим — це не тільки здатність допомагати, співчувати. Бути добрим — це здатність радіти чужим радощам, успіхам, сприймати чужу радість чи горе як свої.
Ситуація для обговорення №3
Презентація (Ведро яблок)
Подивимося ще одну притчу “Ведро яблок”.
- Чому вчить ця притча?
Висновок.
- Як ви думаєте, чому в однакових ситуаціях різні люди поступають по-різному? (Залежить від рішення цієї людини)
- Одні вирішують допомогти. А інші ні. Народна мудрість каже. що рішення щодо вчинків народжується у серці людини,то і відповідальність за свої вчинки несе також сама людина.
Наочність «Що добре, а що погано?»
2. Практична робота
А зараз візьміть конверти зі словами і розподіліть їх на дві частини, які на ваш погляд символізують Добро, а які – Зло?
Метод «Рюкзак».
Людські чесноти, близькі до добра, скласти в рюкзак, щоб взяти із собою в життєву дорогу.
Негативні риси характеру, скласти в «сміттєвий мішечок», зав’язати. Нехай вони ніколи не торкнуться вашого серця.
(Діти спочатку зачитують риси характеру, потім складають у рюкзак чи мішечок).
Отже. Який висновок можна зробити?
Наочність:
Добро – усе позитивнее в житті людей!
- добра, корисна справа, дія, вчинок!
- любов до батьків, близьких, Батьківщини!
Зло – що-небудь погане, недобре.
- нещастя, лихо, горе.
- почуття роздратування, досади,розлюченості, гніву.
- Розпізнавати добро і зло можна в реальних справах та вчинках.
3. Гра „Якщо ти добра людина, то повинен..."
Умови гри: якщо людина повинна робити те, що я називаю, ви плескаєте у долоні, а якщо ні, то нічого не робите.
- Робити комусь зле, якщо ніхто не бачить.
- Допомагати мамі мити посуд.
- Не вмиватися.
- Берегти рідну природу та охороняти її.
- Шанувати працю інших людей.
- Галасувати, коли хтось відпочиває.
- Бути вихованим, стриманим.
- Обманювати, сваритися, хвалитися.
- Насміхатися з чужого горя.
- Не слухати батьків.
- Ображати інших.
- Красти.
- Захищати слабшого.
- Допомагати друзям у біді.
- Бачу, що ви знаєте, що має робити добра людина.
4. Дидактична гра «Чим я зігріваю людей?»
- З чим можна порівняти доброту? (Із сонечком, бо від доброти, як від сонечка, стає тепліше).
Є таке прислів'я: «Доброта - що сонце».
От і нам допоможе сонечко. Воно своїм промінчиком вказуватиме нам шлях і зігріє у важку хвилину.
(Вчитель вивішує на дошку сонечко, а діти на промінчиках пишуть свої імена і позитивну рису характеру)
Олексій – дотепністю.
Даша – розумінням.
Іра – турботою.
Юля – ніжністю.
Люба – добротою.
Юра – надією.
Настя – повагою.
Вероніка – людяністю.
Катя – мудрістю.
Яніна – дружелюбністю.
Ларік – уважністю.
Діма – веселістю.
Вчитель. Якщо сонце велике – воно на небі. А є маленьке сонечко – воно світить в кожному з нас. Це наша доброта. Добра людина та, яка любить інших людей і допомагає їм. Добра людина любить природу і охороняє її. А любов і бажання допомогти – зігріває нас самих, як сонечко.
Отже, підсумовуючи, можна сказати, що доброта — це прагнення людини зробити щасливими інших людей.
Наочність «Доброта – це…»
Фізхвилинка
Виконання пісні «Дорогою добра» з рухами
5. «Аукціон прислів’їв».
(Робота в групах)
- Складіть прислів’я про добро і зло. Поясніть їх значення.
Добро не пропадає, а зло умирає.
З добрим дружись, а злого й лихого стережись.
Злий плаче від зависті, а добрий від радості.
Хто сам не знав зла, не вміє шанувати добра
Вчитель. Пояснюючи прислів’я, ви не називали особи, з якої починається добро, але щоразу про неї говорили. Тож поміркуйте і дайте відповідь на питання: «З кого починається добро?»
6. «Метод прес» (власна позиція).
Користуючись пам’яткою, обрати свою позицію і дати відповідь на питання: «З кого починається добро?»
(Учні індивідуально обирають свою позицію. Висловлює її той, кого обере головуючий ).
«Метод прес»
1. Я вважаю, що...
2. Тому що...
3. Наприклад, ...
4. Таким чином, ...
Наприклад: 3 кого починається добро?
1. Я вважаю, що добро починається із кожного з нас.
2. Тому що недарма існує прислів’я: «Роби добро — добро і матимеш».
3. Наприклад. У нашому класі вчиться Настя К. Вона колись сказала, що її ніхто ніколи не ображав у класі. Я думаю це тому, що вона добра дівчинка, нікого не ображає, до всіх ставиться по доброму, всім допомагає. Отже, і її ніхто не ображає.
4. Таким чином, я вважаю, що добро слід починати із себе.
Вчитель. Діти, на мій погляд, ви правильний зробили висновок, що добро слід починати із себе. Бо добро починається з мене і тебе (вчитель вказує на себе та будь-кого з дітей), з Каті і Насті, Діми й Іри, Дарини й Олексія. Тобто воно починається з кожного із нас.
Дорога добра — це дорога, якою повинна йти кожна людина: від народження і до смерті. З чого ж починається дорога добра? А починається вона зі ставлення кожної людини до оточуючого світу.
7. Пантоміма «Подаруй посмішку».
- А як ви думаєте, де живе доброта?
В доме добрыми делами занята,
Тихо ходит по квартире доброта.
Утро доброе у нас,
Добрый день и добрый час.
Добрый вечер, ночь добра,
Было доброе вчера.
И откуда, спросишь ты,
В доме столько доброты?
Доброта в першу чергу повинна жити у ваших серцях. Я думаю, ви погодитеся зі мною: якщо до людини відноситися з добротою, то і вона у відповідь захоче поділитися, ніби посмішкою, своєю добротою. І я хочу, щоб ви всі подружилися з посмішкою і подарували її своєму сусідові по парті, мені і нашим гостям.
Відчуваєте, діти, як тепло і затишно стало на душі. Яке велике значення має така здавалося б дрібниця, як вираз обличчя. Давайте зробимо так, щоб наші обличчя завжди були лише добрими.
Завдання:
Я показую картку з «поганим» словом, а ви добираєте до нього антонім і не називаєте його, а демонструєте за допомогою міміки і жестів.
Горе – радість
Плаче – сміється
Сумний – веселий
Жорстокість – співчуття
Жадний – щедрий
8. Метод «Кубування».
(Вчитель заздалегідь виготовляє куб. На кожній із граней написано одне з питань чи завдань. Учень кидає куб і відповідає на питання, яке йому випало на певній грані).
Приклад питань на гранях.
— Кого в класі ти назвеш добрим?
— Розкажи про добрі вчинки одного з однокласників.
— Пригадай, кого ти нещодавно образив. Знайди спосіб вибачитися.
— Розкажи, який добрий вчинок ти здійснив.
— Зроби комплімент сусідові (сусідці) по парті.
— Чи вважаєш ти себе доброю людиною і чому?
Вчитель. Добро має здатність бути щедрим та не потребує нагороди. Справжнє добро можливе тільки за умови великого душевного багатства. Хто щедро робить добро, у відповідь отримує ще більше. Але розраховувати на це не можна.
9. Тестування
Ставитись до інших відкрито, по-товариськи, дружньо, з прихильністю може лише добра людина. Давайте дізнаємося на скільки товариським є кожен із вас.
Тест
(Презентація)
(За відповідь «так» зараховується 1 бал. На екрані питання. Вчитель їх озвучує).
1. Чи звертаєш увагу, який настрій у однокласників, коли заходиш до класу?
2. Чи приємно тобі називати однокласників по імені?
3. Під час сварки ти намагаєшся образити однокласника?
4. Якщо кого-небудь із дітей звинуватив без причини вчитель, ти будеш його захищати?
5. Якщо однокласник попросив у чомусь допомогти йому, ти погодишся?
Ключ до тесту:
4-5 балів - ти хороший товариш.
З бали - ще трішки придивись до себе, в тебе все вийде.
1-2 бали - все залежить тільки від тебе, хочеш бути краще - зміни себе сам.
Висновок: Тож усе, чого тільки бажаєте, щоб чинили вам люди, самі чиніть їм і ви...
10. Проведення досліду
- Не існує ідеальних людей. Всі інколи помиляються, роблять злі вчинки. Ми спробуємо зараз побачити, якою може бути душа, під впливом злих і добрих вчинків.
У склянці прозора рідина – речовина. Уявіть собі, що це людська душа – чиста, не заплямована ні обманом, ні злими жорстокими вчинками. Та ось щось трапилось з людиною – і вона скоїла злий учинок (капає по капельці фенолфталеїн, вода стає рожевого кольору, дедалі темнішого), потім – ще щось недобре, погане. Поступово Душа темніє, їй важко, вона страждає, болить, мучиться. І, не витримавши цих душевних мук, людина знову починає творити добро (у розчин по капельці додається будь-яка кислота, і він знову стає безбарвним, прозорим). І сталося диво – душа знову поступово очистилася, стала красивою.
Висновок. Ніколи не пізно починати творити добро. Тож починайте цієї ж миті!
11. Перегляд мультфільму
- Фундамент таких важливих для людини понять, як «добро» і «зло» закладається ще з дитинства. Всі дитячі казки вчать нас чітко розмежовувати і усвідомлювати різницю між добром і злом. Давайте зараз поринимо на кілька хвилин в чарівну країну мультиплікаційного мистецтва і переглянемо мультфільм «Фунтік».
- Чи легко вам було визначити добрих і злих персонажів мультфільма?
- Чи завжди в сучасному житті це легко зробити? Чому?
Висновок: Добро і зло в житті тісно переплетені між собою. Кожного дня людина стоїть перед великими чи маленькими ситуаціями, в яких слід зробити вибір.
Пам’ятайте! Ви можете творити добро кожної миті! Тож прислухайтеся до свого серця і робіть вибір завжди на користь добра.
12. Практична робота
- Сьогодні на уроці ми так багато говорили про добро. Давайте попрацюємо в групах і узагальнимо те, що ви сьогодні почули. Створимо вірші про добро і зло.
Представлення робіт
Розкажіть нам ще раз, що таке “добре” і що таке “погано”.
Виступ дітей:
1. Если с другом разделил
Ты свои конфеты-
Хорошо ты поступил,
Каждый скажет это.
2. Ты узнал чужой секрет
И разнёс сейчас же,
Это плохо, хуже нет,
Это подло даже!
3. Если подал ты при всех
Девочке пальтишко,
Ты- культурный человек,
Мировой мальчишка!
4. Если ты, как дикий зверь,
Сразу лезешь драться,
Не достоин ты, поверь,
Человеком зваться!
5. Если ты пригрел кота,
Кормишь птичек в стужу,
Это- просто красота,
Только так и нужно!
6. Ты подбил собаке глаз,
Бросил кошку в лужу.
Будь уверен, в сорок раз
Ты собаки хуже.
7. Уважай людей вокруг,
Старших, младших тоже.
И тогда тебя, мой друг,
Назовут хорошим.
8. - Но как бы нас жизнь ни ломала,
В ней некое есть волшебство…
Хороших людей слишком мало.
И все – таки их большинство.
9. Стань добрым волшебником
Ну-ка попробуй
Тут хитрости вовсе не нужно особой
Понять и исполнить желание другого
Одно удовольствие, честное слово.
10. Не стой в стороне равнодушно
Когда у кого-то беда.
Рвануться на выручку можно
В любую минуту всегда.
11. И если кому-то поможет
Твоя доброта и дружба твоя
Ты счастлив, что день
не напрасно был прожит
На свете живешь ты не зря.
Ти добро лиш твори всюди,
Хай тепло тобі повнить груди.
Ти посій і доглянь пшеницю,
Ти вкопай і почисти криницю,
Волю дай, нагодуй пташину,
Народи і зрости дитину!
Бо людина в цьому світі
Лиш добро повинна творити.
V. Заключна частина
1. Гра «Галявина доброти»
Вчитель. Зараз ми з вами створимо квіткову галявину. На партах у вас є квіти різних кольорів, кожен колір відповідає певній рисі характеру. Оберіть найважливішу, на ваш погляд, рису характеру і прикріпіть до квіткових стебел.
(На квітках записано: червона квітка — доброта, жовта — совість, синя — сміливість, рожева — чесність. На «галявині» з’являються переважно червоні квіти).
Вчитель. Діти, дехто з вас змінив свою думку, тому на галявині розквітли «квіти доброти», хоча інші теж мають право на існування, бо всі позитивні риси характеру надзвичайно необхідні людям.
- Яку назву дамо квітучій галявині? («Галявина доброти» )
Діти, ви створили «Галявину доброти», тож нехай над нею світить «Сонце доброти».
Вчитель. Добра людина і сама схожа на ясне сонечко, тому що вона всіх вміє зігріти своєю любов’ю, турботою, ласкою, щирістю та щедрістю.
2. Варто задуматись!
- Один рік має 365 днів!
- Кожен день має 24 години!
- Кожна годинка має 60хвилин!
Отже, рік має 365 днів, 525600 хвилин. Як багато часу! Але яку частину цього часу ми приділяємо добрим справам?!
- Запитайте своїх батьків, чи доводилося їм робити вибір між добром та злом, і як відбувався цей вибір.
3. Підсумкова бесіда
- Яка тема уроку?
- Як ви розуміієте поняття добра і зла?
- Чи сподобався вам урок?
4. Заключне слово учителя:
Отож, творіть на землі добро, примножуйте кількість щасливих людей. Відкривайте свої серця і душі навстіж, поспішайте робити Добро, ставайте добродіями!
Поспішайте робити добро! Будьте добрими, щедрими, милосердними, і це повернеться вам сторицею.
Хотілося б, щоб після цього уроку кожен з вас осмислив свою життєву позицію, став добрішим, кращим, досконалішим і жив по цим правилам.
|